jafphoto

CZYM JEST?

Akademicka Akredytacja Jakubowa jest inicjatywą, którą rozpoczęło w roku 2002 Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Nawarry (Asociación ALUMNI - Universidad de Navarra) wraz z innymi uniwersytetami hiszpańskimi położonymi na “drodze francuskiej”, aby propagować Szlak św. Jakuba wśród społeczności uniwersyteckiej na skalę międzynarodową.

Akademicką Akredytację Jakubową tworzą dwa dokumenty (Akademicki Paszport Pielgrzyma oraz Akademicki Certyfikat Jakubowy, czyli "Compostela Akademicka"), które akredytują “pielgrzyma akademickiego” z jakiegokolwiek uniwersytetu na świecie i zaświadczają o jego przejściu przez uniwersytety europejskie, położone na jednym z europejskich szlaków Camino de Santiago.
Realizując wybraną przez siebie trasę Szlaku, pielgrzym może przedstawić Paszport w każdym z uniwersytetów na wybranym szlaku, który zaświadczy o pobycie pielgrzyma odpowiednią pieczątką uniwersytecką.

Wraz z Akademickim Paszportem Pielgrzyma z odpowiednimi pieczęciami, pielgrzym akademicki będzie mógł otrzymać Akademicki Certyfikat Jakubowy ("Compostela Universitaria"), który zaświadcza o zrealizowaniu pielgrzymki do Grobu św. Jakuba.
Przyjmuje się, że ten pielgrzym zrealizował Akademicką Pielgrzymkę Jakubową, który przebył w całości przynajmniej hiszpański odcinek jednego ze wskazanych wyżej szlaków Camino de Santiago.

Może również prosić o tradycyjną "Compostelę" w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela, która jest dokumentem wydawanym przez Kościół Katolicki i stwierdza  dokonanie pielgrzymki o charakterze pobożnościowym. Wydaje ją się tym, którzy dotarli do grobu Apostoła, przebywszy przynajmniej 100 ostatnich kilometrów pieszo, bądź 200 ostatnich kilometrów na rowerze lub konno.

Posiadając Akademicki Paszport Jakubowy, pielgrzym może zostać przyjęty na nocleg w schroniskach na Szlaku.